Uber, Rusya pazarının kontrolünü ve ülkedeki taşımacılık işini, popüler bir taksi rezervasyon uygulaması yürüten, Rus arama motoru lideri Yandex ile birleştirmeyi kabul ederek devrediyor.

Uber için bu anlaşma, geçen yıl Çin’deki operasyonlarını yerel rakibi Didi Chuxing’e sattıktan sonra başka bir büyük pazardan çıkış anlamına geliyor.

Yandex yaptığı açıklamada Uber ve Yandex Taksi’nin Rusya’da olduğu kadar Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya ve Kazakistan’da da yeni bir şirkete dönüşeceğini söyledi. Şirketin Y hissesi Yandex’in, 7’si Uber’in ve geri kalanı çalışanların olacak. Yandex Taksi CEO’su Tigran Khudaverdyan yeni kombine şirketin başkanı olacak.

Uber yeni şirkete 225 milyon dolar ve Yandex’e 100 milyon dolar yatırım yapacak ve şirketin değeri 3.7 milyar doları aşacak. Şirketler Haziran ayında bir araya gelerek ayda 35 milyonun üzerinde sürüş gerçekleştirdiklerini ve 130 milyon dolar brüt rezervasyon yaptıklarını söyledi. Yandex, bölgede Uber’den yaklaşık iki kat daha büyük bir şirkettir.

Anlaşma haberi duyurulduktan sonra Moskova borsasında Yandex paylarında artış yaşandı. Şirket, Rusya’nın en başarılı internet işletmelerinden biridir ve tüm aramaların e’ini oluşturmaktadır ve popüler haritalar ile toplu taşıma uygulamalarını işletmektedir.

Bu yılın sonuna doğru tüketiciler hem Yandex hem de Uber uygulamalarını kullanabilecek ancak sürücüler için uygulamalar entegre edilecek.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!

Mapsgen ile Google Haritalar, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları ve diğer tüm dijital harita kayıt servislerine firma kaydı yaptırabilirsiniz.

Mapsgen Hemen Ara