İnternet kullanıcılarına bilgi düzenleme imkanı tanıyan ve Google Haritalar’daki değişiklik önerilerinde bulunulabilen Map Maker aracını kapattı. Düzenleme ve öneri özellikleri, şirketin Yerel Rehberler programının bir parçası olarak Google Haritalar uygulamasına geçti. Google Map Maker’ı kötüye kullananları bildiren kullanıcıları, beta özelliklerine erişim izni vererek ve Google Drive depolama alanından yararlanarak, topluluklarının yerel haritalama verilerini poliçe ve iyileştirme konusunda ödüllendiriyor.

Map Maker başlangıçta, Google’ın kendi araç setinin kendi başına elde edilebilmesi konusunda donanımsız olan kırsal alanların bilgilerini toplulaştırmanın bir yolu olarak 2008 yılında kullanıma açıldı. Map Maker zaman içerisinde, Google Haritalar’daki herkese açık veriler üzerinde yapılan değişiklikleri denetlemek ve onaylamakla görevlendirildi.

Map Maker bazı kullanıcılarına, yeni yerler ekleme ve mevcut yerleri daha ayrıntılı açıklama olanağı tanıdı. Bununla birlikte de Harita Oluşturucusu kötüye kullanılmaya başlandı. En önemli olay, geçen yıl bir Map Maker kullanıcısının, Apple logosunun üzerine tuvaletini yapan Android robotunu detaylı bir biçimde çizmesi oldu. Bu, Google’ın denetleme uygulamalarını yenilediği sırada, Map Maker aracının geçici süre kapanmasına yol açmıştı. Map Maker’ın kapatılmasıyla herkesin düzenlemeler göndermesine izin verilmeyecek. Bunun yerine Yerel Rehberlik Ödülleri programına güvenerek haritalar ekibi, faydalı incelemelere, konum düzenlemelerine ve kullanıcı tarafından oluşturulan bilgilere göz atabilecek.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!

Mapsgen ile Google Haritalar, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları ve diğer tüm dijital harita kayıt servislerine firma kaydı yaptırabilirsiniz.

Mapsgen Hemen Ara