Yabancı bir dili anlamadan yurtdışına çıkmak oldukça zor olabilir. Bu, özellikle yerel bir lokanta bulmak için Google Haritalar gibi bir hizmeti kullanırken ya da mağaza keşfinde tüm değerlendirmelerin yabancı dilde olduğunu farkedince oldukça rahatsız edicidir. Google Haritalar; yerel, ilgi çekici mekanlar için olan incelemeleri ve yorumları kendi dilinize çeviren bir özellikle kullanıcıların karşısına geliyor.

Şirketin web sitesinde yayınlanan bir blog yazısında, Google Haritalar ortak ürün yöneticisi DK Kang; Google Haritalar’ın tüm incelemeleri cihazınızda ayarladığınız dile çevireceğini söyledi. DK Kang; “En iyi yanı, bir şey yapmak zorunda olmamanız. Sadece Google Haritalar’ı ya da Tarayıcı’yı açın, ilgilendiğiniz şeyleri arayın ve incelemeler otomatik olarak tercüme edilsin” dedi.

Kullanıcılar bu özellik sayesinde ziyaret etmeyi düşündükleri müzeler, restoranlar, barlar, mağazalar vb. yerler hakkında daha fazla bilgi edinebilecek. Bu özellik kullanıcıları, işletme ya da herhangi bir yer hakkında fikir edinmek için incelemeleri kopyalayıp Google Çeviri’ye yapıştırmaktan kurtarıyor.

Google, A.I. teknolojilerini kullanarak dil çeviri platformunun üzerinde oldukça çok çalışıyor. Bu güncelleme de bu atılımın bir sonucu. Geçtiğimiz ay platform, daha önce desteklenen İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince, Japonca, Korece ve Türkçe’ye ek olarak Rusça, Hintçe ve Vietnamca gibi çeşitli diğer dillere çeviri desteğini de uzatmıştı. Söz konusu teknoloji, platformun dilleri anlama yeteneğini artıracaktır. Cümleleri parça parça tercüme etmek yerine, cümleyi bir bütün olarak ele alıp hepsini birlikte çevirecektir.

Google, otomatik çeviri özelliğinin Google ürünler, Arama ve Haritalar ile birlikte geleceğini ve kullanıcılarının çoğuna hem çevrilmiş incelemeyi hem de ana dilde yayınlanan orijinal incelemeyi sunacağını belirtti. Bu özellik Google’ın, yerel ve diğer taraftan gezginler için işletme bilgilerinin çıkarılması adına kullanılan en sağlam platformlardan biri olmasını sağlayacaktır. Güncelleme, Google Haritalar’ın sadece haritalar ve yol tarifi için kullanılan bir servis olmadığının altını çiziyor. Bir milyardan fazla kullanıcısıyla; yerel tavsiyeler veren, gerçek bir restoranın ne kadar meşgul olduğuna dair gerçek zamanlı bilgi sağlayan ve aracınızı nerede park ettiğinizi hatırlatan bir servis haline geldi.

Google Haritalar geçtiğimiz ay da “konum paylaşımı” isimli yeni bir özellik açıklamıştı. Bu özellik, belirli bir süre için konumunuzu bir kişiye gönderebilmenizi sağlıyor. 

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!

Mapsgen ile Google Haritalar, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları ve diğer tüm dijital harita kayıt servislerine firma kaydı yaptırabilirsiniz.

Mapsgen Hemen Ara