Apple, ulaşım verileri hizmeti veren Ito World ile yaptığı iş birliği sonucunda Apple Maps’e bisiklet kiralama noktalarının bilgisini ekledi. 36 ülkenin 175 şehrinde bisiklet kiralama noktalarına erişebilirsiniz. Apple Maps’in arama çubuğuna bisiklet kiralama veya bisiklet kiralayacağınız firmanın ismini yazdığınızda size en yakın bisiklet kiralama noktasını görebileceksiniz.

Apple bu yeni güncelleme ile veri toplamak yerine mevcut verileri uygulamaya yerleştirmeyi tercih etti. Bu verileri Apple’a ulaştıran Ito World, bisiklet kiralama noktalarını lisanslamak için pek çok şirketle çalışıyor. Bu sayede Apple, tek bir veri modeli entegresi ile yüzlerce bisiklet kiralama hizmetini vermiş oluyor. Aslında Apple bisiklet kiralama verilerini daha önce de uygulamaya entegre etmiş birkaç şehirde kullanılmaya başlanmıştı. Fakat bu yeni güncelleme mevcut veriler üzerinde gerçekleştirilen en büyük geliştirme.

Apple, bu yeni özellik ile bisikletlerin veya boş park yerlerinin sayısını belirtmiyor. Fakat hizmet alabilmeniz adına bir adres, isim ve iletişim bilgisini veriyor. Böyle bakıldığı zaman Apple Maps yerine kişiler bisiklet kiralama alanında hizmet veren yerel uygulamalardan faydalanmayı daha ön planda tutabilir. Ancak turistler için iyi bir kaynak olabilir. Ayrıca Apple bundan sonra yapacağı güncellemelerle mevcut bisikletlere veya boş park yerlerine yer verebilir.

Apple Maps’in bu yeni özelliği pek çok bisiklet kiralama sistemini de destekler durumda. New York’ta Citi Bike, San Francisco’da Ford GoBike, Portland’da BIKETOWN, Londra’da Santander Cycles, Barselona’da bicing, Montreal’da BIXI, Brisbane’de CityCycle, Almanya’da nextbike ve Türkiye’de iki farklı sistemi destekliyor. Türkiye’de desteklenen sistemler; Konya’da nextbike ve Seferihisar’da Karbis.

Uzun zamandır Google Maps ile rekabet halinde olan Apple Maps, sürekli olarak yeni veriler entegre etmeye devam ediyor. Bugüne kadar havalimanı ve alışveriş merkezi haritaları, yol rehberi, toplu taşıma ve elektrikli araç şarj istasyonları verilerini entegre eden Apple Maps, ilerleyen zamanlarda daha çok kişiselleştirilmiş veri sunabilir.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!

Mapsgen ile Google Haritalar, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları ve diğer tüm dijital harita kayıt servislerine firma kaydı yaptırabilirsiniz.

Mapsgen Hemen Ara