Google Haritalar, Google tarafından başlatılan ücretsiz bir çevrimiçi harita hizmetidir. Google Haritalar ayrıca diğer sitelerin hizmetten yararlanmaları için API desteği de sağlar. Google Maps hizmetinde üç boyutlu bina modelleri ve sokaklar da mevcuttur.

Google Maps’in Özellikleri

Google Maps kullanıcılara birçok özellik sağlamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Haritaları çevrimdışı kullanabilirsiniz.
 2. İnternet paketinizin bitmemesi için sadece WiFi ile kullanabilirsiniz.
 3. Haritadaki önemli bulduğunuz yerleri bir sonraki aramanızda kolay ulaşabilmek için işaretleyebilirsiniz.
 4. Konum geçmişinizi kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.
 5. Ücretli gişeleri atlayıp ücretsiz yollardan gidebilirsiniz.
 6. Bulunduğunuz bölgedeki toplu taşıma araçlarının kaçta kalkacağını ve tahmini olarak kaçta varacağınızı öğrenebilirsiniz.
 7. Gideceğiniz yerdeki insanların yer hakkında yaptığı yorumları inceleyebilirsiniz.
 8. Ekranınızı tek elinizle yakınlaştırabilir, yolları daha detaylı inceleyebilirsiniz.
 9. Google Maps üzerine siz de yer ekleyebilirsiniz.

Google Maps Nasıl Kullanılır ?

 1. Google Haritalar uygulamasını açın.
 2. Arama çubuğuna bir yer adı yazın ve altta çıkacak menüden gitmek istediğiniz yeri seçin. (Örn. Adana).
 3. Gideceğiniz yerin altında çına işaretlerden yol tarifi alabilir, bir dahaki sefere yolu kolay bulabilmeniz için listeye kaydedebilir, aradığınız adresin yakınlarında bulunan restoran vb. merkezleri öğrenebilir, haritayı telefonunuza yönlendirebilir ve başka insanlarla haritayı paylaşabilirsiniz.
 4. Google Maps, Google tarafından sunulmuş web tabanlı haritalama sistemidir. Bu haritalama sistemi sayesinde dünyanın her yerinde, ülke, şehir mahalle ve hatta sokak detaylarına kadar rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Sağ alttaki insan figürünü tutup gideceğiniz yere sürüklediğinizde size o bölgeyi 3 boyutlu görmenizi ve gezinmenizi sağlayacaktır.

Google Maps dünyanın en büyük online haritalama sistemidir. Tüm dünyayı dijital ortamda sergilemekte ve hayatımızda ihtiyaç duyacağımız her noktaya yer vermektedir. Dahası kolay erişim sağlamak için kısa yolları belirliyor, toplu taşıma saat ve yolları hakkında da fikir veriyor. Bu dünyanın en büyük online haritalama sistemi aracılığıyla görmek ve gitmek istediğiniz ülkelere, şehirlere, mahallelere ve hatta sokak detaylarına kadar birçok veriye kolayca ulaşmanız mümkündür.

İşletmeler İçin Google Maps

Yalnızca Türkiye'de değil dünyanın birçok farklı ülkesinde internet kullanıcılarının en sık tercih ettiği arama motorlarından biri olan Google'ın harita hizmeti Google Maps, işletmelerin potansiyel müşteriyleriyle buluşabileceği vazgeçilmez bir alandır. 

İşletmelerin hizmet alanları, ürünleri, çalışma saatleri, iletişim bilgileri, çalışma alanının fotoğrafları ve kurumsal kimliği başta olmak üzere tüm detaylarını açık bir şekilde internet kullanıcılarına sunabildiği Google Maps ile dijital dünyadaki pazar payını artırarak rakiplerini egale etmesi mümkündür. 

Dijital haritaların marka bilinirliği ve itibar yönetimi noktasındaki önemini yıllar önce kavrayarak işletmelere dijital harita kayıt hizmeti sunan Mapsgen'in hizmet yelpazesi içerisinde yer alan Google Maps kayıt süreciyle ilgili çok daha fazlasını öğrenmek için tek yapmanız gereken dijital harita uzmanlarımız ile hemen iletişime geçmek !

Milyonlarca kullanıcıya sahip olması ve sağladığı bilgilerin güvenirliği sayesinde bu haritada bulunan bir işletme itibar kazanır ve daha çok müşteriye ulaşmasını sağlar. Üstelik işletmeniz önceden eklendiyse de hak talebinde çok rahat bir şekilde bulunabilirsiniz. Bunun için;

 1. Google Maps uygulamasını açın.
 2. İşletmenizi arayın ve doğru işletmeyi seçtiğinizden emin olun.
 3. Aşağı kaydırıp “Bu işletme için hak talebinde bulun” simgesine dokunun.
 4. Ardından da “bu işletmenin sahibi veya yöneticisiyim” simgesine tıklayın.
 5. Doğrulama seçeneği için ekranda çıkan adımları izleyin.

Ayrıca Google, işletmelerin kullanıcılara daha rahat ulaşması için yorumlama sistemi de kurmuştur. İşletmeniz için yapılan yorumları yanıtlayabilirsiniz. Bunu yapmak için;

 1. business.google.com sitesine girin ve “Şimdi Yönet” butonuna tıklayın.
 2. Ardından işletmenizin adını boş kutucuğa girin.
 3. İşletmenizi bulduktan sonra devam edin ve doğrulama seçeneklerinden birine tıklayın.
 4. İşletmenizi doğruladıktan sonra yorumları görebilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Google Maps Yer Ekleme

Google Maps’in özellikleri gerçekten de saymakla bitmiyor. Akıllıca tasarlanmış bu sistem kullanım kolaylığıyla kullanıcılarına da büyük bir zaman kazandırıyor. Başka bir özelliği olarak, Google Maps üzerine sadece işletmenizi değil, işletmenin veya evinizin yerini de ekleyebilirsiniz.

 1. Maps üzerinden oturum açın.
 2. Bir harita açıp “İşaretçi ekle” simgesine dokunun.
 3. Yer ekleyeceğiniz alana tıklayın ve yerinize bir ad verin.
 4. Ardından kaydet butonuyla yerinizi kaydedin.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!

Mapsgen ile Google Haritalar, Yandex Haritalar, Navigasyon Cihazları ve diğer tüm dijital harita kayıt servislerine firma kaydı yaptırabilirsiniz.

Mapsgen Hemen Ara